Depresja u 18-latki a problemy z bliskością

Witam, postaram się krótko. Mam 18 lat i jestem dziewicą. Przez kilka ostatnich lat zmagam się z depresją, co wywołało u mnie zaburzenia cyklu miesiączkowania. Kilka miesięcy temu z tego powodu byłam po raz pierwszy u ginekologa i okazało się, że błona dziewicza jest zerwana. Sama nie pamiętam tego momentu, nigdy nie zauważyłam żadnych zmian w wyglądzie moich zewnętrznych narządów płciowych. Od najmłodszych lat za to mam w sobie obawę i wstręt przed fizyczną bliskością i inne problemy na podobn

Witam,

Okres dojrzewania jest wyjątkowo trudnym czasem dla niektórych osób, piszę Pani, że od kilku lat zmaga się Pani z depresją i doświadcza Pani różnych trudności w obszarze emocji i bliskości.

Myślę, że warto aby skorzystała Pani z pomocy psychologicznej np. w poradni zdrowia psychicznego (na NFZ) bądź w gabinecie prywatnym

Psychoterapia jest skuteczną metodą w leczeniu depresji, ponadto wspomina Pani o obawach i wstręcie przed fizyczną bliskością. Jeżeli w pamięci Pani ciała jest taki wstręt, to może być tak, że w przyszłości kiedy zdecyduje się Pani na rozpoczęcie życia intymnego, obawa i wstręt będą hamować przyjemność z seksu. W psychologii mówi się, że ciało pamięta więcej niż nasz umysł, ciało zna odpowiedź. Jeśli w ciele są obawy, to ważne, aby zdecydowała się Pani na psychoterapię najlepiej w nurcie Gestalt ( w tym nurcie wykorzystuje się techniki pracy z ciałem). Pozdrawiam