Depresja u 21-latka

Witam, od ponad roku mam depresje. W zasadzie nie wiem kiedy to się konkretnie zaczęło, nie pamiętam. Wydaje się że głównym powodem jest moja przyjaciółka, do której strasznie się przywiązałem. Mam wrażenie - już od roku - że nie traktuje mnie poważnie. Mało jem, dużo sypiam, płaczę bez powodu. Nie potrafię się na niczym skupić. Z czytaniem również mam problem, ponieważ uciekam gdzieś myślami.

Wbrew pozorom depresja jest poważną i wymagającą leczenia chorobą. Zachęcam najpierw do wizyty u lekarza psychiatry celem dobrania odpowiednich leków. Dopiero po kilku tygodniach czy miesiącach leczenia, wyrównaniu i ustabilizowaniu nastroju można pomyśleć co dalej. Może wtedy będziesz się w stanie sam uporać z problemami, może dojdziesz do wniosku, że przyda Ci się pomoc psychologa lub psychoterapeuty.

Witam! Objawy, które Pan opisał faktycznie mogą wskazywać na depresję. Czy rozpoczął Pan już leczenie? W przypadku depresji leczeniem pierwszego wyboru powinna być psychoterapia, nie ma jednak przeciwwskazań, aby była ona wspomagana farmakologicznie przez lekarza psychiatrę. Pozdrawiam

Warto, żeby się Pan skonsultował z psychiatrą. Może być tak, ze to początki depresji (o czym świadczyłaby płaczliwość bez powodu, obniżenie nastroju i apetytu), ale może tez być to sygnał trudności i kryzysu związanego z zawiedzioną miłością. Ważne, żeby specjalista postawił diagnozę i zaproponował leczenie. Niezależnie jednak od diagnozy warto także skorzystać z pomocy psychologa, który pomoże przepracować obecne trudności i/lub walczyć z depresją.