Diagnoza dodatniego antygenu Hbs

Witam. Mój mąż od dwóch miesięcy ma zdiagnozowany antygen Hbs dodatni, bardzo tym się martwi. Mamy 4-letnią córkę, czy mąż może ją w jakiś sposób zarazić? Czy ja też mogę się zarazić? Cz poprzez ślinę, dotyk, pocałunek, kichnięcie, kaszel lub katar możemy się z córką zarazić? Proszę o odpowiedż, jesteśmy przerażeni.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Czy Pani i córka byłyście zaszczepione przeciwko WZW typu B? Jeśli tak, to ryzyko zakażenia praktycznie nie istnieje. Wirus HBV znajduje się we krwi, ślinie i innych płynach ustrojowych. Nie ma możliwości zakażenia poprzez dotyk!największe ryzyko istnieje w przypadku kontaktu krwi osoby zakażonej z krwią osoby zdrowej. Jeśli byłyście Panie zaszczepione nie ma powodów do obaw.