Dlaczego mam te plamki na nogach?

Witam.... Od jakiegoś czasu wychodzą mi na nogach a w szczególności na stopach dość mocne czerwone plamki, nie swędzą ani nie pieką. wyniki z krwi w normie. Jaka może być przyczyna ich powstawania ?
KOBIETA, 20 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

pojawienie się czerwonych plamek na nogach, zwłaszcza na stopach, może mieć różne przyczyny. Jedną z opcji jest reakcja alergiczna na detergenty, kosmetyki lub tkaniny, które mają kontakt ze skórą. Inne czynniki to infekcje grzybicze skóry, reakcje alergiczne na pokarmy, choroby skóry, a także niewłaściwe obuwie. Dlatego zalecamy skonsultowanie się z dermatologiem lub internistą w celu dokładnej oceny i diagnozy.

Ważne jest również utrzymywanie higieny osobistej, unikanie czynników drażniących oraz monitorowanie ewentualnych zmian w wyglądzie i charakterze plamek.

W razie nasilenia się objawów lub pojawienia się dodatkowych dolegliwości, konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem. Specjalista wykona badanie fizykalne, obejrzy te miejsca oraz zaleci odpowiednie postępowanie. W razie konieczności czy niejasnego statusu zmian, może też zlecić poszerzenie diagnostyki o inne badania dermatologiczne, ale też analizy krwi.

Zachęcamy zatem do udania się do lekarza pierwszego kontaktu albo bezpośrednio do dermatologa. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Proponujemy zapoznać się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/czerwone-plamy-na-nogach-najczestsze-przyczyny

https://portal.abczdrowie.pl/czerwone-plamy-na-ciele-alergia-enterowirus-swierzb-szkarlatyna

https://portal.abczdrowie.pl/alergia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.