Dlaczego niemowlę słabo jje?

Witam. Od dwóch dni mam problem z karmieniem ponad 2 miesięcznego niemowlaka. Mały pręży się i wygina, puszcza bąki. Tak jakby chciał zrobić kupę a nie może, przy tym bardzo stęka. Ostatnia kupa dwa dni temu. Jak przystawiam do piersi to przez chwilę tak około 5 min ładnie ssie pierś a potem nagle odkręca główkę, płacze i pręży się i wygina. W nocy jak karnie na polspiaco jest ok ładnie ssie. W dzień jest gorzej. Wydaje mi się że się przez to nienajada. Co może być przyczyną takiego zachowania.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno jednoznacznie wskazać przyczynę takiego zachowania niemowlęcia, niemniej z Pani opisu wnioskuję, iż dziecku mogą doskwierać typowe dla wieku niemowlęcego kolki jelitowe. Ból brzucha, nadmiar gazów gromadzący się w jelitach i trudności z odgazowaniem mogą prowadzić do niepokoju, płaczliwości oraz do niechęci dziecka do ssania piersi.

Na temat kolki niemowlęcej może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Proszę sprawdzić czy dziecko nie ma twardego, wzdętego brzuszka, być może krople z symetykonem oraz delikatny masaż i układanie dziecka na brzuchu przyniosą mu ulgę. Dodatkowo może Pani podawać probiotyk w kroplach, by wspomóc funkcjonowanie jelit maleństwa.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał wideo: https://portal.abczdrowie.pl/karmienie-piersia-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.