Dlaczego odczuwam nieprzyjemny zapach okolic intymnych?

Nurtuje mnie pytanie o nieprzyjemny zapach. Zaobserwowałam, że czasem, najczęściej kilka dni przed okresem, przez jakieś 2-3 dni w trakcie korzystania z toalety wyczuwam nieprzyjemny zapach, tak jakby stęchlizny. Nie jestem w stanie określić czy to zapach z pochwy czy zapach moczu. Co może oznaczać, jakie dolegliwości i do jakiego specjalisty w razie czego należny się udać (żeby nie błądzić w ciemno)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nieprzyjemny zapach z pochwy, zwłaszcza gdy nasila się przed miesiączką, może wskazywać na infekcję intymną – o charakterze bakteryjnym lub grzybiczym. Z kolei intensywny zapach moczu zazwyczaj pojawia się przy infekcjach układu moczowego, a także wówczas gdy organizm jest odwodniony – skoncentrowany mocz wydziela wtedy bardzo mocny zapach.

Natomiast w Pani przypadku to raczej od diagnostyki chorób układu płciowego należałoby rozpocząć, dlatego wskazana jest wizyta u ginekologa. Być może wystarczy badanie ginekologiczne, ale niewykluczone, że lekarz zechce wykonać posiew pochwy, by określić ewentualny rodzaj patogenu odpowiedzialnego za przykry zapach z pochwy.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-moze-oznaczac-nieprzyjemny-zapach-z-pochwy.

Jeżeli posiew nie wykaże niczego poza fizjologiczną florą pochwy, wówczas wskazane będzie wykonanie badania moczu – może to być na początek ogólne badanie moczu lub posiew, który wskaże ewentualny patogen. Przykry zapach moczu może także wskazywać na szereg chorób i zaburzeń, w tym cukrzycę, a także świadczyć o nieprawidłowej diecie.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem, z niego dowie się Pani więcej: https://portal.abczdrowie.pl/niepokojacy-zapach-moczu-moze-byc-objawem-choroby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.