Drobnoguzkowe cienie o charakterze pozapalnym w płucach

proszę o komentarz do opisu;wpolu środkowym płuca lewego dwa drobnoguzkowe cienie. ze stawem 1 zebra laczy sie zacienienie sr.7mm-zmiana wytworcza?.u podstawy pluca lewego pasmowate zacienienia-najpewniej o charakterze pozapalnym.poza tym pola plucne bez zageszczen ogniskowych wneki nieco szersze-najpewniej naczyniowe,katy przeponowo-zebrowe prawy wolny lewy zmniejszonej powietrznosci,sylwetka serca w normie
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Rtg klatki piersiowej jest jedynie badaniem przesiewowym na podstawie którego nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić charakteru wykrytych w nim zmian. Pasmowate zacienienia są typową pozostałością po przebytych zapaleniach płuc, wnęki naczyniowe najczęściej świadczą natomiast o przeciążeniu układu krążenia bądź wadach serca. Natomiast cienie drobnoguzkowe wymagają przeprowadzenia dokładniejszego badania - tk klatki piersiowej, oczywiście w porozumieniu z lekarzem prowadzącym.