Duży poranny poziom cukru

Duży poranny poziom cukru. Witam serdecznie.Piszę w imieniu taty który choruje na cukrzycę typu 2 od kilku lat. Mianowicie tata bierze następujące leki: Glibetyk 1 mg rano przy śniadaniu i Siofor 1000 mg przy kolacji o godz 17. Po kolacji ok godz 22 tata mierzy poziom cukru i ma średnio 85-95. Rano mierzy po obudzeniu się ok 7-7:30 i wtedy poziom wynosi 140-150. Dlaczego tak się dzieje? Tata ( 63 lata ) nic w nocy nie je i nie pije Rano mierzy cukier na czczo. Dlaczego rano poziom jest tak duży?

Podwyższony poziom glukozy na czczo wynika ze zwiększonej insulinooporności i zwiększonej glukoneogenezy wątrobowej - najprościej mówiąc w nocy wątroba "produkuje" i uwalnia do krwi za dużo glukozy. Warto zgłosić się do diabetologa który zaleci odpowiednie leczenie.
Pozdrawiam.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy