Gruźlica a białaczka

U brata (15 lat, ostra białaczka szpikowa, obecnie w stanie remisji) wykryto gruźlicę. Przeniesiono go na oddział zakaźny. Co będzie z bratem? Czy gruźlicę da się wyleczyć? Jak długo może to trwać? Dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Gruźlica mimo, że uważana przez społeczeństwo za chorobę rzadką, występuje coraz częściej. W zdecydowanej większości przypadków dotyczy pacjentów z obniżoną odpornością, np. z chorobami szpiku kostnego (jak opisywana ostra białaczka szpikowa), leczonych immunosupresyjnie po przeszczepieniu narządu itp.

Leczenie zależy od postaci gruźlicy. W przypadkach najczęściej spotykanej gruźlicy płucnej trwa zazwyczaj pół roku, podczas gdy w powikłanych postaciach węzłowych, kostnych lub układu nerwowego powinno trwać rok i więcej. Stosuje się terapię wielolekową lekami przeciwprątkowymi.

Jest to choroba jak najbardziej uleczalna. Leczenie powinno być prowadzone przez doświadczonych ftyzjatrów (lekarzy od gruźlicy). Proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.