Guzek piersi u 13-latki

Mam 13 lat. Wczoraj zauważyłam u siebie pod prawą brodawką guzek, który bardzo boli. Czy to może być rak? Poza tym miałam wczoraj występ taneczny (dużo skakałam) i nowy stanik. Bardzo się niepokoję, ponieważ mój sutek się spłaszczył. Chciałam dodać, że nie byłam nigdy u ginekologa i bardzo chciałabym uniknąć tego teraz. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witaj!

Istnieje małe prawdopodobieństwo, że guzek wyczuwalny pod brodawką u dziewczyny w Twoim wieku jest rakiem. Raczej może być to stan zapalny, torbiel albo inna niezłośliwa zmiana. W ocenie takich guzków, oprócz informacji o ich bolesności i zmianie kształtu piersi ważne jest też, czy guzek jest przesuwalny względem otaczających go tkanek, jak wygląda skóra w jego okolicy, czy jego obecności nie towarzyszy czasem powiększenie węzłów chłonnych. Dlatego konieczne jest badanie lekarskie.

Nie musisz iść do ginekologa - wystarczy, że zbada Cię Twój lekarz rodzinny. Najprawdopodobniej zleci on wykonanie USG piersi, a także morfologii krwi. Należy jak najszybciej wyjaśnić tę kwestię, dlatego nie powinnaś zwlekać z wizytą u lekarza.

Pozdrawiam serdecznie.