Interpretacja opisu badania TK płuc

Z uwagi na 6-miesięczny kaszel wykonano TK płuc. Opis badania TK: Obustronnie widoczne dość liczne blaszki opłucnej, część blaszek ze zwapnieniami. Obraz TK może odpowiadać zmianom o przebiegu azbestozy. Rozstrzenie oskrzeli podośrodkowego płuca prawego. Nieznaczne poszerzone oskrzele w płacie dolnym lewego płuca. Zwiewne zagęszczenia o charakterze mlecznej szyby widoczne w płacie górnym płuca lewego, zmiany na obszarze ok. 4 cm. Moje pytania: 1. Czy w zdrowym płucu nie ma blaszek opłucnej? Co to jest ta blaszka? 2. Co to są ww. zwiewne zagęszczenia? 2a. Czym mogą skutkować? 2b. Jakimi chorobami? 2c. Czy mogą się cofnąć? 2d. Czy wymagają leczenia? Operacji? Czy tylko obserwacji? 3. Jaka to część podośrodkowe płuco prawe?

Witam!
W zdrowym organizmie opłucna składa się jedynie z 2 blaszek (opłucnej ściennej i trzewnej). Liczne blaszki opłucnej nie są więc normą.
Blaszki opłucnej to choroba o łagodnym charakterze, jest uznawana ponadto jako choroba nieprowadząca do powstawania nowotworów. Nie utrudnia fizycznego funkcjonowania człowieka. Zwiewne zagęszczenia oznaczają zmiany, które mogą zmieniać położenie w krótkim okresie czasu, mogą też ulec zanikowi. Takie zwiewne zagęszczenia mogą mieć wiele przyczyn np. gruźlica, choroby układowe, sarkoidoza, pylice (w Pańskiej sytuacji najbardziej prawdopodobna przyczyna). Takie zmiany zazwyczaj wymagają obserwacji i leczenia objawowego. Pod pojęciem podośrodkowe płuco prawe opisujący miał prawdopodobnie na myśli przyśrodkowy segment płuca prawego. Proponuję skonsultować wynik badania z pulmonologiem. Pozdrawiam serdecznie!