Interpretacja wyniku badania kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego za pomocą rezonansu magnetycznego

Interpretacja oraz konsultacja lekarska wyników rezonansu magnetycznego - kręgosłup lędźwiowo- krzyżowy. Badanie MR: Zmiany degeneracyjna krążków międzykręgowych na poziomie L2-L3 i L5-S1 - zmiany pod postacią dehydratacji i obniżenie wysokości. Na poziomie L2-L3 tylna lewoboczna wypuklina krążka międzykręgowego nieznacznie redukująca szerokość lewego zachyłka bocznego oraz przednia podwięzadłowa wypuklina. Na poziomieL5-S1 tylna lewoboczna przepuklina krążka międzykręgowego z przemieszczeniem jądra miażdzystego. Przepuklina uciska worek oponowy i przemieszcza włókna ogona końskiego, Przepuklina wypełnia lewy zachyłek boczny - przemieszcza i uciska lewy zw. rdz. S1 il wy korzeń L5. Nierówny zarys płytek granicznych w górnej części badanego kręgosłupa - g schmorla poza tym krążki międzykręgowe badanego odcinka kręgosłupa o zachowanej wysokości, bez cech przemieszczeń. Stożek końcowy bez zmian patologicznych. Szerokość kanału kręgowego zachowana, bez cech stenozy. Wysokość trzonów kręgów zachowana prawidłowo. Zniesienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej.

Witam!

Istotne, aby wynik badania rozpatrywać łącznie z obrazem klinicznych. Ważny jest wiek pacjenta, optymalnie płeć, wskazania do badania, aktualnie utrzymujące się objawy.

MRI kręgosłupa lędźwiowego wykazuje cechy procesu zwyrodnieniowego kręgosłupa (kręgów i dysków (czyli krążków międzykręgowych)).
Proces zwyrodnieniowy postępuje z wiekiem, ale przyczyniają się do niego także nadmierne przeciążanie kręgosłupa, otyłość, siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa itp.

Widoczne jest uszkodzenie krążków międzykręgowych znajdujących się na poziomach pomiędzy 2 i 3 kręgiem lędźwiowym oraz 5 kręgiem lędźwiowym a 1 kręgiem krzyżowym. Centralno oraz lewoboczne przepukliny na poziomie L2/L3 oraz L5/S1 to uwypuklenie powstałe w wyniku pęknięcia krążka międzykręgowego i jego przemieszczenia do kanału rdzeniowego. Przepuklina krążka międzykręgowego L5/S1 może uciskać struktury nerwowe, w tym przypadku nerw, dając objawy neurologiczne (mrowienia, drętwienia, osłabienie siły kończyn itd).

Postępowanie w tym przypadku zależy od występowania objawów, zwłaszcza neurologicznych. Wyróżnia się 2 metody - leczenie zachowawcze oraz operacyjne. Wynik należy skonsultować z ortopedą bądź neurochirurgiem.

Pozdrawiam serdecznie!