Interpretacja wyniku badania nasienia u 34-latka

Bardzo proszę o interpretację wyników badania nasienia: liczba dni od ejakulacji-4,upłynnienie 30, objętość 2,6, ph8.3,barwa mleczno-szara nieprzeźroczysta, lepkość prawidłowa, aglutynacja nieobecna, żywotność 90%,koncentracja komórek okrągłych [mln/ml] 0.50.Ponieważ w preparacie bezpośrednim pod powiększeniem 400x w polu widzenie było mniej niż 4 plemniki to szacunkowo zakłada się że koncentracja plemników wynosi <1mln/ml nasienia. Około 20%plemników pozostawało w ruchu postępowym lub w miej

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowny Panie, wyniki badania andrologicznego winien interpretować lekarz zlecający badanie, który zna wskazania i stan kliniczny pacjenta. Badanie wykazało, że ma Pan zbyt małą liczbę plemników w ml nasienia. Nie oznacza to, że nie ma Pan zdolności do płodności. Konieczne jest powtórzenie badania, aby sprawdzić, czy być może nie jest to stan przejściowy. Pozdrawiam.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wynik ten jest niepokojący gdyż liczba plemników w mililitrze jest bardzo niska. Prawidłowo to około 15 mln/ml, lub więcej.