Jak dalej żyć, jeśli mąż nie jest szczęśliwy w małżeństwie?

W poniedziałek mamy 25 rocznicę ślubu i najprawdopodobniej się rozstaniemy. Nadal z mężem się kochamy (prawda od dawna platonicznie) nie mamy dzieci i przez te wszystkie lata przeżyliśmy wspólnie wiele konfliktów i trudności, dzięki wzajemnemu wsparciu udało nam się wyjść z wielu kryzysów...Ale teraz mój mąż jest nieszczęśliwy a ja potrafię żyć tylko dla niego. Wiem że powinnam go odpuścić ale nie wiem co dalej zrobić ze sobą - mam prawie 50 lat. Nie mam rodziny (jestem jedynaczką) nie mam przyjaciół i nie potrafię sobie wyobrazić swojego dalszego życia. Co mam robić?

Dzień Dobry Pani,

Tak nie musi być!

Proszę nie zostawać samej i sięgnąć po potrzebną Pani rozmowę i wsparcie psychologiczne, by mogła Pani przepracować swoje obecne trudności w małżeństwie.
Myślę również, że pomocna byłaby dla Państwa terapia małżeńska, bo tyle Państwo przeżyliście wspólnie, tak więc warto to rozważyć..., do czego mocno zachęcam.

irena.mielnik.madej@gmail.com

Jeżeli chce Pani być w związku z mężem, a mąż z Panią, warto podjąć próbę ratowania małżeństwa, by wspólne życie sprawiało obu partnerom radość i satysfakcję. Z pewnością brak przyjaciół nie ułatwia Pani sytuacji, bo takie osoby często mogą być dla nas wsparciem i pomóc w trudnych momentach, takich jak ten, o którym pisze Pani teraz. 25 lat wspólnego życia z mężem to bardzo długi czas. Napisała Pani w swoim liście, że udało się Państwu wyjść z wielu kryzysów dzięki wzajemnemu wsparciu, co jest dużym zasobem związku. Jeżeli tym razem trudno pomóc sobie wzajemnie, może warto pomyśleć o psychoterapii małżeńskiej, która w takich momentach jets odpowiednia formą leczenia. Z pomocą psychoterapeuty będą Państwo mogli przejść kryzys, omówić trudne sprawy i odbudować swój związek, odbudować wiarę w siebie i we wspólne bycie razem, by dalej cieszyć się satysfakcjonującą relacją. Z pewnością w Pani okolicy znajdzie Pani dobrego psychoterapeutę par i małżeństw, który pomoże w tej drodze. Warto zadbać o siebie i o związek.

Witam, proszę skorzystać z pomocy psychologicznej, psychoterapii w Poradni Zdrowia Psychicznego (NFZ - skierowanie od lekarza rodzinnego: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/ ) lub w prywatnym gabinecie. Zastanowić się wraz z terapeutą nad Pani relacją z mężem, jakie ma Pani obawy, możliwości wpływu na sytuację, na zmiany w związku, jak sobie radzić.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl