Jak dobrze przygotować się do USG jamy brzusznej?

Bardzo proszę o poradę, czy do badania usg jamy brzusznej nakierowanego zwłaszcza na ocenę aorty brzusznej, ale też w drugiej kolejności nerek i trzustki należy zgłosić się z wypełnionym pęcherzem moczowym, czy lepiej w ogóle nie pić przed badaniem. Z poważaniem M.
KOBIETA, 39 LAT 4 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękuję za pytanie zadane na naszym portalu. Zazwyczaj jest zalecane, aby w przypadku badania USG jamy brzusznej, z uwzględnieniem oceny aorty brzusznej, nerek i trzustki (https://portal.abczdrowie.pl/na-czym-polega-usg-trzustki) wypić 1 litr niegazowanej wody godzinę przed badaniem i nie oddawać moczu.

Istnieje ewentualność, że lekarz wykonujący badanie może preferować, aby pęcherz moczowy nie był wypełniony, ponieważ wówczas może to utrudnić wyraźne zobrazowanie struktur w obrębie jamy brzusznej. Dlatego zalecenia dotyczące przygotowania do badania mogą się różnić w zależności od konkretnych wytycznych placówki medycznej lub preferencji lekarza wykonującego badanie. W związku z tym najlepsze byłoby skonsultowanie się z lekarzem lub technikiem wykonującym badanie lub, jeśli jest to niemożliwe, z placówką, w której będzie wykonywane USG brzucha (https://portal.abczdrowie.pl/usg-jamy-brzusznej ).

Życzę Pani pomyślnego przebiegu badania i szybkiego rozwiązania Pani problemu zdrowotnego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.