Jak interpretować wynik badania histopatologicznego i czy nowotwór został wycięty?

Jak interpretować wynik badania histopatologicznego u 65-latka? Proszę o interpretacje wyniku wycinka w badaniu histopatologicznym opis mikroskopowy; mat. 1; - 8310/3T-71020 . Rak jasnokomórkowy G1 neki. !!!!!! Utkanie nowotworowe ogniskowo dochodzi do granicy cięcia ????? czy to znaczy że nowotwór nie został wycięty w całości? jeśli jest tak jak myślę to dlaczego po rozmowie z urologiem, który uznał że zostałem wyleczony!! i do dalszej obserwacji co kilka miesięcy wykonać kontrolne tk. z kontrastem, czemu nie zalecono REOPERACJI. proszę nie polecać mi rozmowy z lekarzem bo to czynię sama ja proszę o interpretacje powyższego, do lekarza pójde bez polecania

Lek. Paweł Szadkowski

Utkanie nowotworowe tylko ogniskowo dochodzi do granicy cięcia, natomiast nie znajduje się w linii cięcia, jak zazwyczaj opisuje się zmiany nie usunięte w całości. Natomiast nie podał Pan, czy usunięta została cała nerka? W przypadku raka jasnokomórkowego ważny też jest obraz makroskopowy, który widział lekarz podczas zabiegu. Rzeczywiście postępowaniem po usunięciu guza nerki jest regularna kontrola i obserwacja co kilka miesięcy.
Jeśli nie ufa Pan swojemu urologowi, może Pan zasięgnąć opinii innego urologa. Niemniej lekarz, który wykonywał operację najlepiej zna Pana historię choroby.