Jak jeszcze można leczyć depresję?

Czytam tu jak pomoc choremu na depresję i najczęstsza rada to udać się do specjalisty po lekarstwa, czy psychoterapeuty. Tak to oczywiste ale przecież wiadomo , że takie osoby nie pracują i nie mają pieniędzy na leczenie a bezpłatne leczenie to przede wszystkim kolejki. Rodzina też nie zawsze może finansowo pomóc więc co robić?

Dzień dobry!

Hospitalizacja czy leczenie np. w Poradniach Zdrowia Psychicznego jest refundowane. Czas oczekiwania przeważnie mieści się w granicach możliwości chorego. Jeśli jest dłuższy, zawsze możliwe jest też rozpoczęcie konsultacji i leczenia u lekarza pierwszego kontaktu - w oczekiwaniu na wizytę u psychiatry. Istnieją też liczne instytucje oferujące konsultacje psychologiczne, poradnictwo, w oczekiwaniu na psychoterapię. Pod numerami tzw. "telefonów zaufania" czy w Centrach Interwencji Kryzysowej można otrzymać listy placówek w danym mieście, oferujących szybką pomoc psychiatryczną i psychologiczną. W sytuacjach nagłych - np. wobec zamiarów samobójczych, także otrzymuje się natychmiastową refundowaną pomoc.

Pozdrawiam!