Jak mam uregulować okres i rozpoznać, kiedy są dni płodne?

Pierwszą miesiączkę dostałam w wieku 14 lat, teraz mam 19 i nadal nie miesiączkuję regularnie, a praktycznie wcale. Byłam kiedyś u ginekologa i przepisał mi L*** dopochwową, niestety brałam tylko jedno opakowanie i mi nie pomogło.
Pytanie moje brzmi - jak długo powinnam brać te tabletki, aby uregulowała mi się miesiączka? Teraz występuje raz na kilka miesięcy, czasem jest tak, że mam przerwy aż pół roku, a czasem normalnie miesiąc.
Drugie pytanie, co z dniami płodnymi, jeżeli tak wygląda u mnie okres, czy mam rozumieć, że nie da się tego przewidzieć i mogę obserwować jedynie śluz? Chciałabym zacząć współżycie i jest mi to potrzebne. Czy jeśli zacznę brać tabletki antykoncepcyjne, to okres mi się przez nie ureguluje i nie będę musiała brać L***, czy powinnam mimo to?
Może jest jeszcze jakiś inny sposób, bo w badaniu USG wyszło, że mam za grubą błonę i dlatego ten okres jest tak rzadko.
Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Nieregularne, rzadkie miesiączkowanie często jest związane z zaburzeniem czynności układu podwzgórze-przysadka. Leczenie może polegać na stosowaniu tabletek hormonalnych, powinno być długotrwałe. Należy wówczas pozostać pod kontrolą lekarza ginekologa. Cykle powinny zostać uregulowane.
Oznaczanie dni płodnych w Pani przypadku powinno się opierać na metodzie termiczno-śluzowej. Warto wspomnieć, że rzadkie miesiączkowanie często łączy się z brakiem jajeczkowania.
Należy skonsultować problem z ginekologiem, to on powinien dobrać najlepszy preparat w Pani przypadku.
Redakcja abcZdrowie.pl