Jak mogę poprawić relacje z moimi córkami?

Mam 53 lata i jestem mamą 2 córek 33 i 31 lat. 22 lata temu w wypadku zginą mój mąż i ich ojciec, od tego czasu mamy bardzo ciężko się dogadać między sobą..:-( nie wiem już co mam robić bo ciągłe żale i wytykanie jedna drugiej swoich wad i pretensje o każde słowo do niczego dobrego nie prowadzi. Myślałam,że jak będą miały swoje dzieci to zrozumieją ale nie pomogło..:-( czy ktoś może nam pomóc zanim całkowicie się oddalimy od siebie ? Małgorzata

Dzień dobry. Z pani opisu wynika, że jest pani kobietą, dla której rodzina i córki są ważną sprawą, zależy pani na dobrych relacjach i chciałaby, by dzieci zrozumiały też panią, że nie było pani zapewne łatwo wychowywać samotnie dwie dziewczynki. Napisała pani, że te problemy w relacji trwają już 22 lata i się pogarszają. To długo i podziwiam, że tak długo pani dalej mimo wszystko próbuje. Warto może spróbować terapii, a najpierw konsultacji. Dowiedzieć się pani na nich może jak w tej sytuacji sobie poradzić, co może zrobić, znaleźć przyczynę tych problemów. Poprawa relacji jest możliwa i warto o to zawalczyć, ale trzeba nad nią pracować, to wymaga też czasu, zaangażowania, pracy nad sobą, przyjrzenia się sobie. Mamy wpływ tylko na siebie, swoje myśli , uczucia, działania. Jeśli córki chcą też popracować nad waszymi relacjami warto udać się na wspólne konsultacje i terapię. Zastanawia mnie, czy córki też dostrzegają problem, jak widzą swoją relację, czy mimo kłótni dalej utrzymują kontakt? Mają one , z tego co pani mówi swój sposób komunikowania się, oparty na pewnych schematach, By go przełamać warto skorzystać z pomocy specjalisty- psychologa, terapeuty. Pozdrawiam serdecznie
www.agnieszkafiszer.pl