Jak można wyleczyć z kłamania?

Dlaczego ludzie kłamią? Jak wyleczyć z kłamania? Przykład moja Żona pyta mnie o przeszłość, np.: Twoja pierwsza miłość, twój pierwszy raz, ilość partnerek seksualnych czy ilu osobą mówiłeś 'kocham'. Odpowiadam Jej szczerze całą prawdę ze szczegółami jaką Ona chce usłyszeć. Kiedy zadaję pytanie zwrotne 'a Ty"? Ona mówi swoją wersję. Za kilka miesięcy znowu Ona pyta o coś i często o to samo. Ja ponownie mówię Jej tą samą prawdę . Ona natomiast zmienia swoją wersję. I tak od kilku lat. Dlaczego? Ona jest inicjatorem tych rozmów i bardzo dobrze bo przeszłość ma na celu poznanie drugiej osoby lepiej. Tylko dlaczego kłamie w ilości partnerów, miłości itd... Boję się, że tak samo może kłamać w różnych sytuacjach będąc ze mną. Mówiłem jej wielokrotnie, że przeszłość to okres, na który nie miałem wpływu i to co było trzeba zaakceptować "biorąc" to w pakiecie. Proszę o poradę bo czasami wydaję mi się , że Jej wogóle nie znam po tylu latach.....

Witam,

zgadzam się z Panem, ..."że przeszłość to okres, na który "nie mamy" wpływu i to co było trzeba zaakceptować "biorąc" to w pakiecie." Jeśli żona zakotwicza w przeszłości, co jej nie daje spokoju "tu i teraz"? Może dobrze byłoby, żeby skorzystała z pomocy psychologicznej, może wspólnie pójdziecie Państwo do psychologa., proszę rozważyć taką formę pomocy.
Pozdrawiam serdecznie