Jak nakarmić niejadka?

Witam, Moja 11 miesięczna córeczka nie je. Od noworodka jest niejadkiem, z żeby zjadła cokolwiek, mleko z piersi musiałam czekać aż zapadnie w głęboki sen, trwa to do dziś. Teraz karmie ja mlekiem modyfikowanym, od 7 miesiąca. Dostaje je 3 razy dziennie przed drzemkami (10 i 13) i również muszę czekać aż zaśnie. Ok 12 dostaje owocowe tubki (150ml) (jedyna forma jedzenia jaka toleruje) Najgorzej jest wieczorem. Ostatni raz je ok godziny 13-14 200ml mleka, międzyczasie odmawia jedzenie czegokolwiek (owoce z tubki, obiadek, NiC). O 19 Idzie spac i próbuje jej dać mleko. Jak widzi butelkę to histeria wiec czekam aż zaśnie. Czasem działa, ale od jakiegoś czasu i to przestało. Czekam kolejne pare godzin i znowu próbuje. Biorę ja z łóżeczka jak głęboko śpi i znowu to samo. Płacz i odmawia jedzenia. Czasem uda mi się ja nakarmić w końcu ok 22 (po 8h !!!) ale często aż do 4-5 rano nic! A i wtedy muszę się nagimnastykować i tylko słyszę jak to mleko wlewa się do pustego brzuszka

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie wspomina Pani o tym jak rozwija się dziecko, jak wyglądają jego przyrosty wagowe oraz na którym centylu się znajduje. Jest to bardzo istotne, bo pozwala stwierdzić jak głęboki jest problem i w jaki sposób należy reagować. Powinna Pani skonsultować się pediatrą, który prześledzi przyrosty na przestrzeni co najmniej kilku miesięcy. Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej informacji na temat siatki centylowej odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/siatki-centylowe.

Niewskazane jest karmienie dziecka przez sen – jeżeli konieczne jest zmuszanie córki do wypicia mleka przez sen, a jedynym posiłkiem stałym w ciągu doby są przeciery owocowe, to zdecydowanie należy skonsultować to ze specjalistą, ponieważ niewykluczone, że przyczyna problemu leży głębiej. Sugeruję wizytę u gastroenterologa i neurologopedy. Czasami tak prozaiczna przyczyna, jak za krótkie wędzidełko jest źródłem poważnych problemów związanych z żywieniem dziecka. Inne możliwe schorzenia i zaburzenia, które powodują niechęć do jedzenia, to: nadwrażliwość w jamie ustnej, refluks czy celiakia. Więcej pod tym adresem: https://parenting.pl/niemowle-nie-je.

Niemal roczne dziecko powinno spożywać pokarmy stałe, ponieważ mleko może nie być wystarczające, by uniknąć niedoborów. Te z kolei mogą prowadzić do częstego u dzieci problemu – anemii – która to w konsekwencji nasila brak apetytu. Proszę pamiętać, że mimo problemów przy rozszerzaniu diety, nie należy zamykać się na jeden rodzaj pokarmu, ani tym bardziej pozwalać, by dziecko zaspokajało swój głód poprzez cukier, który stanowi podstawę przecierów owocowych (nie z powodu dodatku cukru, lecz jego obecności w samych owocach). Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/schemat-zywienia-niemowlat.

Po wizytach u specjalistów i ustaleniu przyczyny braku apetytu warto skontaktować się z dietetykiem dziecięcym, który wskaże Pani, jak powinien wyglądać schemat żywienia niemowląt oraz dzieci i jak komponować posiłki, by dostarczać córce niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych.

Być może pomocny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-jesc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.