Jak pomóc partnerowi uzależnionemu od alkoholu?

Moj partner pije juz 6 dzień.Nie potrafi przestac mowi ze ma kaca od papierosow.Nic nie je tylko pije piwo potrafi pic nawet 18 dni.Twierdzi ze ja robie z niego pijaka.On traci kontrole nad piciem.Prosilam zeby wyjechal na 6 tygodni na leczenie.Ale on nie widzi problemu.Juz mi rece oadaja jak mu pomoc?

Witam,
Pani partner wymaga specjalistycznego, systematycznego leczenia w Poradni Leczenia Uzależnień oraz leczenia stacjonarnego (cały cykl). Dla Pani też zalecane jest wsparcie psychoterapeutyczne, proszę zgłosić się do Poradni Leczenia Uzależnień lub indywidualnie do psychologa, który zajmuje się problemami w tym obszarze.
Pozdrawiam serdecznie

Witam, partner powinien zgłosić się do Poradni Leczenia Uzależnień. W przypadku gdy nie widzi konieczności podjęcia leczenia trudno będzie mu pomóc. Proszę się zastanowić czy nie skorzystać z pomocy psychologicznej dla siebie, zastanowić się nad sytuacją i Pani możliwościami, jakie podjąć kroki, czy jest możliwość zmiany sytuacji.
Pozdrawiam serdecznie

Być może partnerowi pomoże nabycie wiedzy, na temat samego leczenia. Leczenie przebiega w trzech etapach. Pierwszym z nich jest detoksykacja, której celem jest odtrucie organizmu, będące wstępem do dalszej terapii. Może trwać nawet kilka tygodni, a jej rezultatem jest zlikwidowanie dokuczliwych objawów zespołu abstynencyjnego, a co za tym idzie - poprawa stanu zdrowia fizycznego i psychicznego pacjenta. Takie farmakologiczne leczenie prowadzone jest zazwyczaj w warunkach ambulatoryjnych lub szpitalnych. Natychmiastowej pomocy medycznej wymaga stan ostrego zatrucia organizmu, powodujący bezpośrednie zagrożenie życia danej osoby. Polega ona na usunięciu z organizmu wchłoniętej substancji poprzez detoksykację oraz, w późniejszym etapie, leczenie objawowe. Taka forma pomocy oferowana jest przez specjalne, szpitalne oddziały lub ośrodki ostrych zatruć. Zasadniczą metodą leczenia uzależnienia w zakładach lecznictwa odwykowego jest psychoterapia uzależnienia, natomiast postępowanie medyczne ma wymiar wspomagający psychoterapię uzależnienia i jest nakierowane głównie na leczenie alkoholowych zespołów abstynencyjnych oraz farmakologiczne wsparcie psychoterapii. Programy terapeutyczne, oparte są w większości na: · podejściu terapii behawioralno-poznawczej · idei i doświadczeniach Wspólnoty Anonimowych Alkoholików Większość programów integruje różne podejścia psychoterapeutyczne, z przewagą behawioralno-poznawczego. Podstawowe cele psychoterapii to: - zachowanie trwałej abstynencji, - poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego, - nabycie umiejętności potrzebnych do rozwiązywania problemów emocjonalnych i społecznych. Jeżeli chodzi o uzależnienie od alkoholu to czas niezbędny do przeprowadzenia skutecznej terapii to 18-24 miesiące. Pierwszy, podstawowy etap psychoterapii uzależnienia od alkoholu w zakładach stacjonarnych i oddziałach dziennych trwa od sześciu do ośmiu tygodni, natomiast w placówkach ambulatoryjnych od czterech do sześciu miesięcy. Cały cykl psychoterapii uzależnienia trwa do dwóch lat i obejmuje do 240 godzin terapii grupowej i do 50 godzin terapii indywidualnej w ciągu roku. Po zakończonej terapii stacjonarnej osoby uzależnione, w celu kontynuowania leczenia, kierowane są do dalszej psychoterapii w zakładach ambulatoryjnych oraz do grup samopomocowych Anonimowych Alkoholików i klubów abstynenta. Czas leczenia w Oddziałach Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych nie przekracza 10 dni.