Jak przestać obsesyjnie liczyć kalorie?

  Staram się zwiększać kaloryczność moich posiłków. Może zacznę od początku. Mam aktualnie 14 lat, więc nadal dojrzewam. Mierzę 162 cm i ważę 47 kg. Wg wszystkich kalkulatorów, moje bmi wynosi 17,9. Gdzie norma dla mnie zaczyna się od 18,6. Według siatek centylowych 10, czy coś w tym stylu. Odchudzałam się niemądrze, wręcz kretyńsko, uświadomiłam sobie to dopiero teraz. Jak zobaczyłam siebie w lustrze. Pozapadane usta, podkrążone oczy, na powiekach jakieś takie sine, czerwonawo-żółte. Widać mi mocno kości biodrowe. Moja dieta na początku wynosiła ok. 900 kcal, nie więcej. Teraz aktualnie jem 1070 kcal. Jutro będę jeść 1200 kcal. Zwiększę tym samym ilość kcal o 130. Czy dobrze robię? Poza tym nie jem słodyczy i chciałabym chociaż raz dziennie zjeść coś typu kisiel lub budyń, albo jakiś słodki serek typu Danonki, Danio lub Bakuś. Bardzo lubię płatki Kangus - ziarna pszenicy w miodzie oraz musli i Cookie crisp o smaku ciasteczek. Ile razy mogę w tygodniu je jeść ? Proszę mi doradzić również, jak mogłabym jeść przed pójściem do szkoły i co, kiedy się uczę, aby mieć energię i siłę, zwiększając co wtorek (co tydzień) przy tym liczbę kalorii? Pozdrawiam i czekam niecierpliwie na odpowiedź:)
ponad rok temu

Witam,

Twoja masa ciała świadczy o niedowadze i z pewnością powinnaś zwiększyć spożycie kalorii. Takie odchudzanie może bowiem skutkować nie tylko zbyt szczupłą sylwetką ale i mieć negatywne skutki zdrowotne. Dlatego powinnaś udać się do dietetyka, który ustali dla Ciebie odpowiedni jadłospis, tak aby powoli zwiększać kaloryczność posiłków i Twoją masę ciała, zwracając uwagę na odpowiednią podaż składników odżywczych, mineralnych oraz witamin.
Trudno Ci będzie zrobić to na własną rękę.

Brak energii wynika ze zbyt małej ilości pożywienia, jeśli więc zaczniesz stopniowo je zwiększać siły powinny Ci wrócić, jednak nic nie dzieje się natychmiast.

Na śniadanie powinnaś jeść zupę mleczną lub kanapki z ciemnego pieczywa z masłem, dodatkiem białkowym (szynka lub ser biały) i warzywami. Pij do tego herbatę lub sok 100% owoców.

Słodkie płatki możesz jeść, ale np. raz na 2 dni. Dostarczają one dużo cukrów prostych, ale i witamin, dlatego nie musisz z nich rezygnować. Od czasu do czasu możesz także sięgać po zdrowe słodycze: kisiel, budyń, galaretka z owocami, ciastka owsiane i inne.

Przeczytaj też artykuł na temat diety dla nastolatków, w którym znajdziesz potrzebne wskazówki http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka

Pozdrawiam