Jak radzić sobie z tym zakażeniem bakteryjnym?

Jestem w 19 tygodniu ciąży, mam małe zakażenie bakteryjne i dostałam Fluomizin. I antybiotyk Symural ale bez żadnej osłony. Brałam go 3 dni. Od pierwszego dnia miałam lekki ból za mostkiem w prawą stronę po 3 dniach ból jest silniejszy i częstsze oddawanie stolca. Bardziej boli jak leżę. Czy powinnam zgłosić się do Ginekologa po osłonę? Czy zastosować jakieś domowe sposoby?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

antybiotyki to leki, których działanie opiera się na dwóch mechanizmach: zabijaniu bakterii bądź hamowaniu ich namnażania. Problem ze stosowaniem antybiotyków wynika z faktu, że leki te niszczą nie tylko bakterie patogenne, ale także te dobroczynne, które stanowią naszą mikrobiotę. Zaburzenie równowagi flory bakteryjnej może prowadzić do skutków w postaci infekcji grzybiczych, ale też podrażnienia śluzówki dróg pokarmowych. Niewykluczone, że do tego doszło u Pani, na co mogą wskazywać bóle typowe dla refluksu żołądkowo-przełykowego, a także biegunka (tzw. biegunka poantybiotykowa).

Po lek osłonowy nie musi się Pani zgłaszać do ginekologa, ale do apteki – tam znajdzie Pani preparaty osłonowe (są one dostępne bez recepty). Proszę kupić dobry lek osłonowy, którego skuteczność została przebadania – najlepiej, by zawierał szczep Lactobacillus rhamnosus GG lub drożdżaki Saccharomyces boulardii.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/naturalne-substancje-oslonowe.

Lek osłonowy należy brać zawsze przy antybiotykoterapii, poczynając od pierwszego dnia leczenia, aż do zakończenia antybiotykoterapii i przez kolejne 7 dni.

O tym, jak zażywać leki osłonowe przy antybiotykoterapii, przeczyta Pani w materiale dostępnym pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/preparaty-oslonowe-przy-stosowaniu-antybiotykow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.