Jak rozumieć te wyniki badań tarczycy u 33-latki?

Witam, w sierpniu robiłam wyniki krwi i tsh. Tsh wyszło 2,999 a norma to 4,200. Lekarz stwierdził, że to za wysokie jak na mój wiem i zapisłam mi eutyrox połowę z 25tki. Wczoraj robiłam znowu tsh i mam 3,444 a norma to 4,200 dlaczego? ft4 jedynie ciurt spadło po tym leku ale dalej jest w normie. Żelazo wyszło mi 39 a norma to 30 dlaczego?jaki może być powód?nie jem leków z żelazem oraz nie jem duzo mięsa ani warzyw itp. Leki ewentualne, które biorę to triticco 150 i witamine d i rutinoscorbin.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi oraz hormonów tarczycy. To dość istotne postępowanie profilaktyczne w kierunku rozpoznania wielu chorób.

Nie wspomniała Pani, czy występują jakieś schorzenia przewlekłe, wymagające leczenia. Wiele leków może bowiem wpływać na poszczególne parametry.

Biorąc po uwagę wskazane wyniki badań, można by stwierdzić, że większość wskaźników wystąpiło w normach referencyjnych. TSH dla Pani przedziału wiekowego może okazać się za wysokie. Przepisane leczenie jest prawidłowe, jednakże zapewne będzie wymagana modyfikacja dawkowania preparatu.

Poziom żelaza również okazał się za niski, a wynikać to może z problemami z tarczycą, a także nieodpowiedniej podaży tego pierwiastka wraz z posiłkami.

Proponujemy Pani konsultację z lekarzem endokrynologiem, który po analizie wszystkich wyników badań zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz leczeniu.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.