Jakie badania należy zrobić, aby zdiagnozować hirsutyzm?

Hirsutyzm. Jakie badania należy zrobić aby zdiagnozować takie schorzenie? Mam nadmierne owłosienie na twarzy. Walczę z tym od kilku lat, ale ona się nie zmienia, tzn. ilość ciągle jest taka sama. Jest to kilka pojedynczych włosów, dość ciemnych i grubych. Stosowałam depilację laserem, ale po około roku odrosły. Chciałabym ustalić przyczynę tych włosów i rozpocząć leczenie.

Witam Panią,

Hirustyzm jest często wynikiem hiperandrogenizacji, dlatego warto oznaczyć stężenie andorgenów we krwi. Proszę wykonać oznaczenie stężenia testosteronu, DHEA-S, andorstendioni i 17OH Progesteronu - w pierwszej fazie cyklu. Warto , aby oznaczyła sobie Pani również stężenie kortyzolu w porannej próbce krwi. Hirsutyzm może być również wynikiem zwiększonej aktywności enzymu - 5 alfa- reduktazy w skórze, czego następstwem jest obwodowa konwersja silnego androgenu jakim jest testosteron do jeszcze silniejszego dihydrotestosteronu.. Wtym przypadku stężenie andorgenów we krwi może być prawidłowe... Andorgeny u kobiet produkowane są głównie przez jajniki i nadnercza. Warto wcześniej wykluczyć zespół policystycznych jajników, bo jest on częstą przyczyną hirsutyzmu - proszę wykonać usg ginekologiczne w kierunku zespołu PCO.

Pozdrawiam

Marek Derkacz