Kardiomiopatia rozstrzeniowa z niewydolnością serca

Mam 31 lat 2 miesiace temu dostałem duszności trafiłem do szpitala okazało sie ze to kardiomiopatia rozstrzeniowa z niewydolnoscią serca NyCH II/III do tego otyłosc 123 kg przewlekła choroba nerek stadium 2 i astma oskrzelowa teraz znów trafiłem do szpitala moja frakcja z 21 podniosła sie na 24 % jestem załamany nic nie wiem o kardiomiopati rozstrzeniowej, lekarze mi nic nie mówią nie wiem co mam robić proszę o kontakt. Dodam że do tej pory cały czas cięzko pracowałem proszę o pomoc! Kardiomiopatia rozstrzeniowa to choroba, o której ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje, szukałem w internecie, na forach i po opiniach, ale to wszystko napisane jest tak, że nie do końca coś z tego rozumiem. Jak groźna jest kardiomiopatia rozstrzeniowa? Czy jest powód do obaw? Jak wygląda leczenie kardiomiopatii rozstrzeniowej? Czy leczy się ją operacyjnie czy farmakologicznie? Proszę o informację.
MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu

Co to są by-passy?

Pomostowanie aortalno-wieńcowe, czyli inaczej by-passy, to operacyjna metoda leczenia chorób serca, najczęściej choroby wieńcowej. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, gdyż jest to zabieg, któremu coraz częściej zostają poddane osoby posiadające problemy ze sercem.

Dr n. med. MaĹgorzata Ĺťach-Muzolf
Dr n. med. MaĹgorzata Ĺťach-Muzolf

Witam,
Szczerze powiedziawszy sprawa jest złożona i na pewno nie na internetowe dywagacje. Po pierwsze czy z pewnością jest to kardiomiopatia rozstrzeniowa? trzeba wykluczyć inne przyczyny np. chorobę wieńcową. Otyłość olbrzymia pogarsza sprawę niewątpliwie a przy takiej frakcji rozumiem, że ciężko będzie teraz zrzucić zbędne kilogramy. Trzeba wykluczyć też czynny proces zapalny. Jeśli frakcja będzie się utrzymywała pon. 35% mimo optymalizacji leczenia farmakologicznego do rozważenia jest implantacja kardiowertera-defibrylatora. Jeśli ma Pan rytm zatokowy i blok lewej odnogi z szerokimi zespołami QRS do rozważenia jest ew. terapia resynchronizująca.
Na razie proszę się nie załamywać tylko skrupulatnie przestrzegać zaleceń lekarskich i czekać. jeśli sprawa jest "świeża" np. po zapaleniu mięśnia sercowego, możemy do 6m-cy oczekiwać istotnej poprawy frakcji (czasami trwa to dłużej).
Proszę szczerze porozmawiać o swoich obawach z lekarzem prowadzącym, na pewno udzieli Panu wyczerpujących wyjaśnień i poinformuje o planach leczenia.
Pozdrawiam serdeczenie
M. Muzolf

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty