Kofeina i napoje energetyczne

1) Ile kofeiny dziennie można spożyć (czy to w kawie, czy napojach energetycznych, czy w mocnej czarnej herbacie). 2) Jak bardzo napoje energetyczne są niezdrowe, jak działają na organizm itp. Czy są jakieś zdrowe wersje/zamienniki napojów energetycznych? (Energetyki piję do nauki lub jak jestem na zajęciach na studiach, nie do wysiłku fizycznego).

Dzień dobry,

Kofeina dla osoby dorosłej w dawce 300 - 400 mg nie powinna zaszkodzić. Jej nadmiar jest szkodliwy dla układu krążenia i wypłukuje wapń i magnez z organizmu.
Jeżeli chodzi o mózg do kofeina pobudza, ale niekoniecznie poprawia pamięć i ułatwia zapamiętywanie.
Napoje energetyzujące warto zastąpić naparem z yerba - mate.

Pozdrawiam,
Aneta Kościołek

Witam. Dawka kofeiny ok.300mg dla zdrowej osoby jest właściwa. W te porcje wchodzą 2 kawy lub 3 czarne herbaty. Zamiast napojów energetycznych warto wypić chociażby zielona herbatę - ona również płodności poziom energii, ale działa dużo łagodniej i dłużej się utrzymuje. Dodatkowo delikatnie oczyszcza organizm. Napoje energetyczne oprócz kofeiny często mają masę dodatków, barwników - nie warto wprowadzać do swojego organizmu takiej ilości chemii...