Lęk przed Bogiem i niepraktykowanie

Mam 20 lat, od przedszkola do matury chodziłam do na religię i do kościoła z całą rodziną, jednak moja rodzina to było piekło, ojciec podporządkowany ślepo matce-sadystce, ja nigdy rozumowo w Boga nie wierzyłam. Opuściłam dom, nie chodzę do kościoła, a jednak boję się Boga, boję się, że mnie ukarze piekłem za nieposłuszeństwo i niewiarę, boję się księży, w kościele ogarnia mnie niepokój. Z jednej strony :pluję" na Boga, z drugiej się boję, chcę, żeby dał mi spokój. Skąd się wziął mój problem?

Witaj!

Wielu ludzi w twoim wieku i nie tylko w twoim miewa takie dylematy, które skutkują lękami . Wskazana byłaby rozmowa z psychologiem - terapeuta i ewentualnie przyjrzenie się przyczynom twojego problemu. Umów się na wizytę z wybranym przez siebie terapeutą -psychologiem. Pozdrawiam

Mgr Adam Horak Psycholog

Jestem przekonany, że Boga nie trzeba się bać, a młodzi ludzie nie muszą podzielać światopoglądu swoich rodziców przez całe życie ani mieszkać z nimi do końca życia. Myślę, że w Pani przypadku warto zastanowić się, co w Pani przypadku jest problemem religijnym (dogmatycznym, wiary) a co psychologicznym (myślenie, emocje). Ustalenie tej cienkiej granicy mogłoby pomóc. Granica ta istnieje choćby z tego powodu że religia (wyznanie, kościół) dotyczy rzeczy ostatecznych a rodzina doczesnych, które kończą się z przyczyn naturalnych (biologicznych). W Pani przypadku ktoś, prawdopodobnie rodzic lub duchowny, granice te przekroczył. Odczuwany przez Panią strach przed karą boską zdaje się być wtłoczonym Pani dramatycznym wołaniem rodzica o Pani powrót do domu. W rzeczywistości to chyba Pani rodzice bardziej boją się domu bez Pani, niż Pani życia bez rodziców. W pewnym momencie młody człowiek dom opuszcza, po to aby własny dom założyć, jak mówią słowa piosenki zespołu Kombi i paradoksalnie ... Biblia (1. Mojż. 2, 24). Podjęcie psychoterapii przez Panią byłoby dobrym rozwiązaniem.