Łupież i przetłuszczanie się włosów

witam ! meżczyzna 42 lata . od ok 25 lat borykam się z łupieżem i przetłuszczaniem włosów . często były to objawy łupieżu tłustego tzn tłuste żółte/brązowe płatki strupki i silne przetłuszczanie od okolo roku przetłuszcanie jest mniejsze a łupież raczej suchy biały sypie się już kilka godzin po umyciu szamponem pirolam lub zoxin med lub innym . z tyłu głowy jak linia włosów są guzki czasem ropne i okropnie od 6 miesiecy wypadają włosy wystarczy ręką przeczesać raz a 5-6 wypada przy myciu napewno ponad 100. Proszę o rade jak mam ratować te swoje włosy. Dziekuje bardzo za odpowiedz. Serdecznie pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA, 42 LAT ponad rok temu

Kurzajki zagrożenia wycinania

Kurzajki to nieestetyczne zmiany na skórze. Aby się ich pozbyć, można je wyciąć. Jednak może to wiązać się z pewnymi zagrożeniami. Obejrzyj film i dowiedz się więcej na ten temat.

Magdalena Mroczek
79 poziom zaufania

Można wyróżnić dwa rodzaje łupieżu: łupież suchy oraz łupież tłusty. Łupież suchy zazwyczaj pojawia się u osób poniżej 20 roku życia, podczas gdy łupież tłusty zazwyczaj u tych powyżej 20 roku życia. Łupież tłusty często występuje też u osób z łojotokowym zapaleniem skóry. Łupież tłusty tworzy na głowie rodzaj żółtych strupów. W związku z występowaniem tego typu łupieżu może pojawić się też łysienie łojotokowe. Poza tym łupież tłusty należy odróżnić od innych chorób skóry głowy, które mogą dawać podobne objawy. Jedną z takich chorób jest grzybica łojotokowa. Grzybica łojotokowa nie obejmuje zazwyczaj całej skóry głowy, włosy mogą stawać sie w jej przebiegu szara, białe lub matowe. Łupież tłusty utrzymywać się może przez całe życie. Do czynników, które mogą powodować lub nasilać występowanie łupieżu zalicza sie: zaburzenia hormonalne, niewłaściwą pielęgnację włosów i skóry głowy, nadmierne nasłonecznienie, zanieczyszczenia powietrza, zaburzenia immunologiczne, stres oraz występowanie drożdżopodobnego grzyba Malassezia furfur.

Przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia możliwe jest całkowite pozbycie się łupieżu. U niektórych osób ma on jednak szczególną zdolność do nawracania. Najlepiej, aby potwierdzić diagnozę udać się do lekarza dermatologa. W wątpliwych przypadkach można wykonać test na obecność grzyba. Najczęściej jednak ustalenie diagnozy nie przysparza trudności, ze względu na bardzo charakterystyczny obraz kliniczny choroby.

W leczeniu stosuje się rożnego typu maści, kremy i żele, które można zakupić w aptece. W przebiegu leczenia łupieżu tłustego stosuje się leki przeciwgrzybicze z grupy pochodnych imidazoli. Poza tym można stosować preparaty złuszczające oraz przeciwłojotokowe.

W Pańskim przypadku, przy tak dużym nasileniu objawów wskazana jest pilna wizyta u dermatologa, który zleci odpowiednie leczenie.

W leczeniu łupieżu stosuje się wiele leków.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty