Małopłytkowość a suplementacja witaminy B12 i kwasu foliowego

Koleżanka choruje od kilku lat na małopłytkowość, ciągle zażywa sterydy. Miała robione wszystkie możliwe badania, ale nigdy nie zlecono jej zbadania poziomu vit.B12 i kwasu foliowego. Od jakiegoś czasu na własną rękę zaczęła przyjmować po 1 tabletce B12 i kwasu foliowego. Nie ma już tak drastycznych spadków płytek krwii ale nie ma też jakiejś większej poprawy. Czy przy dużym niedobrze można zażywać przez jakiś czas 2 tabletki B12 dziennie ?

Aleksander Ropielewski

Można suplementować wit b12 tak długo i w takich ilościach jak długo utrzymują się niedobory, Kluczowe jest monitorowanie poziomu witaminy i dostosowywanie dawek.