Mam dziwne plamy na nogach - czy to borelioza?

Witam, od paru tygodni, ok. 6, na łydkach pojawiły mi się czerwone plamy. Jest ich parę sztuk, jedna obok drugiej, o różnych rozmiarach, wyglądają jak obrączka - obrzeże jest czerwone, a środek normalna skóra. Mam to na prawej i lewej nodze. Nie znalazłam u siebie kleszcza. Proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witamy serdecznie.

Fakt, że nie znalazła Pani u siebie kleszcza zdecydowanie nie eliminuje możliwości ugryzienia. Mogło dojść do ugryzienia, a następnie, jeśli kleszcz słabo się "wgryzł", mógł sam odpaść. Ponadto proszę pamiętać, że tak zwany rumień może pojawić się również w miejscu innym niż miejsce ugryzienia.

Ponieważ porada internetowa nie daje możliwości obejrzenia, dotknięcia zmiany, zbadania Pani zdecydowanie powinna wybrać się Pani do lekarza pierwszego kontaktu lub nawet do specjalisty dermatologa. Plamy o takiej morfologii mogą świadczyć bowiem nie tylko o ugryzieniu przez kleszcza.