Czy tak wygląda rumień po ukąszeniu kleszcza?

W poniedziałek rano na piersi pojawił mi się rumień. Był czerwony na obrzeżach i blady w środku, miał średnicę ok. 5 cm. Nie widziałam, żeby coś mnie tam ugryzło, nie znalazłam również kleszcza. Dodam tylko, że chodziłam po lasach i parkach, więc było jednak prawdopodobieństwo ugryzienia. Przez trzy dni chodziłam po lekarzach i nikt nie potrafił jednoznacznie stwierdzić, co to jest.

Dopiero na oddziale chorób zakaźnych lekarz mnie zdiagnozował - podejrzenie boreliozy. Przepisał mi ponad trzytygodniową kurację antybiotykową. Jednak rumień zaczął się zmieniać, zaognił się i zaczęły na nim wyskakiwać malutkie ropne bąbelki. Poszłam do dermatologa, który przepisał mi krem. Powiedział, że takie zaognienie może być mocną reakcją obronną organizmu na to, co kleszcz tam "zwrócił".

Dzisiaj mam tam już krwawiącą rankę, a cały rumień strasznie mnie boli i mam wrażenie jakby poparzenia. Nie swędzi mnie to. Nie dotykam tego wcale, a rumień robi się coraz brzydszy. Proszę o radę, czy rumień pokleszczowy występuje również w tak dziwnej postaci? Załączam zdjęcie: http://pokazywarka.pl/rumien1/.

Pytanie zadane 22-08-2009r. o 11:26
dr n. med. Małgorzata Salamon porady udziela dr n. med. Małgorzata Salamon

specjalista dermatolog i wenerolog.

Porada eksperta

Aby potwierdzić rozpoznanie boreliozy, niezbędne jest oznaczenie przeciwciał w klasie IgG i IgM. W innym przypadku możemy tylko podejrzewać zarażenie boreliozą.

Zdjęcie załączone wydaje się nie wskazywać na boreliozę (rumień wędrujący), ale zdecydowanie polecam wykonanie ww. badań! Proszę także o wykonanie badania mykologicznego ze zmiany.

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »

Komentarze (3)

Wyloguj
~Makowa4
~Makowa4

Witam serdecznie, mam pytanie związane z rumieniem wędrownym.

U mojej mamy pojawiają się od jakiegoś czasu zmiany skórne, które owszem wyglądają jak rumień ale szybko znikają ( po jednym , dwoch dniach) by odnowić sie w innym miejscu po dwóch - trzech tygodniach.

Pierwszy raz taka zmiana wystapiła na brzuchu, później na barku.

Czy taka forma rumienia może oznaczać zakażenie boleriozą ? A jeśli nie, to w którym kierunku należy wykonać badania.

Z góry bardzo dziekuję za odpowiedź

Odpowiedz
~lolo
~lolo

Pani dermatolog, wenerolog nie ma pojęcia o czym mówi. Po pierwsze oznaczenie Elisa w klasie IgG czy IgM niczego nie potwierdzi ani niczemu nie zaprzeczy. Jeśli to test bardziej wprowadzający w błąd niż pomocny. Westernblot też bazuje na odpowiedzi immunologicznej organizmu, a co z seronegatywnymi pacjentami? Poza tym rumień jest stuprocentowym potwierdzeniem boreliozy i po wystąpieniu rumienia już nie ma potrzeby robienia jakichkolwiek badan sprawdzających. Pisze o tym dr Burrascano, jak dotąd jeden z niewielu który ma pojęcie o boreliozie.Pytanie kto potrafi rozpoznać rumień wędrujący. Zapewniam, że bardzo niewielu. Z dostępnych w Polsce testów można zrobić C-6 Lyme, LTT, chyba tylko w Berlinie, DC -57 w Centrum Zdrowia Dziecka. PCR Real Time tylko w przypadku niezadawnionej borelki. Po kilku latach krętki siedzą w tkance a nie we krwi.

Odpowiedz
Redakcja
Redakcja

@~lolo: Poniżej zamieszczamy odpowiedź na powyższe uwagi. Autorką odpowiedzi jest nasz ekspert, dr Agnieszka Barchnicka.

"Rumień wędrujący jest faktycznie pewnym objawem boreliozy i potwierdza rozpoznanie, ale wymaga różnicowania z innymi zmianami skórnymi, a po drugie nie pojawia się u wszystkich pacjentów zarażonych boreliozą (nie jest obecny u 60-70% pacjentów!). Aktualne wytyczne diagnostyki boreliozy wskazują na zastosowanie badań serologicznych - testu ELISA oraz western blot oraz ewentualnie badań genetycznych. U pacjentów z ujemnymi wynikami badań serologicznych oraz genetycznych, a z dużym podejrzenie boreliozy (charakterystyczne objawy) zaleca się inne badania jak LTT (test transformacji limfocytów T), oraz ocenę subpopulacji limfocytów CD57+."

Odpowiedz

Porady ekspertów

Jakie są objawy boreliozy?

Jakie są objawy Boreliozy (oczywiście oprócz faktu ukąszenia kleszcza)? Czy należy udać...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Czerwone plamy na nodze

Moją koleżankę boli bardzo noga. Ma opuchliznę na stopie, mówi, że najbardziej bolą...

lek. Izabela Brym Porady udziela lek. Izabela Brym lekarz na Oddziale I wewnętrznym i nefrologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
Rumień po wyciągnięciu kleszcza

Wczoraj wbił mi się kleszcz, został wyciągnięty w całości, ale mam rumień, który mi...

lek. Natalia Chojnowska Porady udziela lek. Natalia Chojnowska absolwentka II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Guzek na uchu po ukąszeniu przez kleszcza

Około 2 miesiące po tym jak zostałem ugryziony przez kleszcza pojawił mi się na uchu mały guzek...

lek. Natalia Chojnowska Porady udziela lek. Natalia Chojnowska absolwentka II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Czy rumień wędrujący świadczy o boreliozie?

Wystąpił u mnie na przedramieniu rumień wędrujący, nieswędzący. Niestety nie wyjmowałem sobie...

lek. Natalia Chojnowska Porady udziela lek. Natalia Chojnowska absolwentka II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij