Metody usunięcia kamienia z pęcherzyka żółciowego

Interesuje mnie najnowsza metoda usuniecia 2,5 cm kamienia z woreczka zolciowego, slyszalam w Tv Specjalnym wziernikiem przez jame ustna usuwa sie kamien, pozostawiajac nie naruszony woreczek! Wczoraj odmuwiono mi metode laparaskopowa na duze zagrowenie powiklan Ewa W.

Lek. Tomasz Budlewski

konieczne jest przeanalizowanie wszystkich za i przeciw odpowiedniej metody. zależy ona również od przyjmowanych leków i poprzednich operacji oraz przewlekłych chorób. proszę koniecznie udac się do lekarza chirurga ogólnego.

Nawet gdyby złóg żółciowy udało się "zniknąć" przy pomocy czarodziejskiej różdżki to nie rozwiąże to na trwałe problemu. Za 2-3 miesiące można się spodziewać ponownego złogu lub wielu złogów. Przyczyna powstawania złogów żółciowych tkwi w genetycznie uwarunkowanym nieprawidłowym składzie żółci lub nieprawidłowym jej zagęszczaniu przez scianę pęcherzyka. Aby pozbyć się problemu na stałe nie wystarczy usunąć złóg ale trzeba wyciąć cały pęcherzyk żółciowy pozostawiając jak najkrótszy kikut przewodu pęcherzykowego. W przewodzie żółciowym wspólnym złogi rzadko się tworzą gdyż intensywny ruch żółci usuwa na bieżąco jadra kondensacji. W zabiegach laparoskopowych niezależnie od drogi dostępu laparoskopowego chirurgia ma już olbrzymie doświadczenie. Polecam i przestrzegam przed eksperymentalnymi metodami.