Mój chłopak ma chorobę urojeniową. Jak mam się zachować?

Mój chłopak ma 25 lat od około 5 lat czuje się źle psychicznie, gdyż uważa, że jest śledzony i że ma podsłuchy w telefonie, że cały czas za nim jeżdżą. Leczy się psychicznie, gdyż stwierdzono u niego chorobę urojeniową, jednakże nie jest to schizofrenia. Niekiedy uważa, że jest chory, ale ogólnie twierdzi, że nic mu się nie wydaje, że naprawdę za nim jeżdżą, tylko nikt mu w to nie wierzy. Nie jest w stanie pójść do stałej pracy, ostatnio wytrzymał 2 m-ce. Jak ja, jako jego dziewczyna, mam się zachować w tej sytuacji? Czy jest możliwa jakaś inna diagnoza i leczenie?
ponad rok temu

Witam,

Wyobrażam sobie, że cała sytuacja jest dla Ciebie trudna i nie zawsze zrozumiała, dlatego musisz zastanowić się czy jesteś gotowa, także psychicznie, trwać w tym związku.
Oczywiście zawsze możecie udać się do kolejnego psychiatry, aby ewentualnie zweryfikować diagnozę lub leczenie. Niemniej jednak musisz być przygotowana, iż zastosowanie leczenie farmakologiczne nie zniweluje w całości objawów psychozy. Schorzenia tego typu charakteryzują się okresami lepszego oraz gorszego samopoczucia i funkcjonowania pacjentów.

Powodzenia i pozdrawiam