Myśli o samotności a psychoterapia

Często nachodzą mnie myśli ze kiedyś zostane sama, że partner mnie zostawi, że umrze moja mama, pojawia się problemy z którymi sobie nie poradzę.Ciężko mi nawiązywać kontakty z ludźmi.Boje się i wstydzę rozmawiać z ludźmi.Nawet telefoniczna rejestracja do lekarza jest dla mnie troszkę stresująca. Zawsze sobie tłumaczyła, że takim typem człowieka jestem, ale zastanawiam się czy może jednak w psychice tkwi jakiś problem i dałoby się nad tym popracować.Czy powinnam wybrać się do psychoterapeuty?

Myśl, że problem może tkwić wewnątrz, w Pani sposobie przeżywania jest ważnym krokiem. Ta myśl zakłada również i to, że tam może być też rozwiązanie. Psychoterapia wydaje się być dobrym pomysłem - to przestrzeń, która umożliwia przepracowanie tego, co budzi lęk i różne blokady.
Pozdrawiam.

Takie myśli świadczą o podwyższonym poziomie lęku. Z tym, co Pani opisuje, da się oczywiście żyć. Ale też bez wątpliwości zmniejszenie nasilenia Pani obaw i stresów znacznie poprawi komfort życia.

Zachęcam do lektury książki "Lęk i fobia" Edmunda Bourne'a - znajdzie tam Pani mnóstwo informacji o lęku i sposobach radzenia sobie z nim. Może też Pani zastanowić się nad spotkaniem z psychoterapeutą.

Pozdrawiam!

Dzień dobry,

Jeżeli chce Pani zmienić swój sposób przeżywania / funkcjonowania to namawiam na konsultacje u psychoterapeuty, które mogą zakończyć się wspólną decyzją o podjęciu leczenia. Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ - np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Tow. Psychiatrycznego.

Dzień dobry, myślę że warto rozpocząć od konsultacji psychologicznej i omówienia swoich obaw oraz oczekiwań ze specjalistą. Psycholog - psychoterapeuta omówi z panią ewentualny proces leczenia oraz efekty jakich może się pani spodziewać. Pozdrawiam.