Niedowaga u dorosłego mężczyzny

Witam, Moim problemem jest niedowaga, mam 22 lata, 186 cm wzrostu i ważę zaledwie 63 kg. Tu moje pytanie : Jak sprawnie przytyć 15-20 kg ? Jeszcze 2 lata temu ważyłem 75 kg., lecz po przeprowadzce schudłem. Pracuje fizycznie po 10 godzin 5 dni w tygodniu. Na razie udaje mi się zachować w miarę stabilnie wagę (63-65kg), ale boję się, że mogę dalej tracić na wadze.

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Prawdopodobną przyczyną niedowagi jest zbyt mała podaż energii w stosunku do wysokiego stopnia aktywności fizycznej. Zalecana kaloryczność diety wynosi w tym przypadku ponad 3000.
Zapewnienie takiego dowozu energii w ciągu dnia nie jest łatwym zadaniem, dlatego należy szczególnie starannie planować jadłospis. Przypuszczam, że czas spędzany w pracy nieco utrudnia wprowadzenie 5 posiłków dziennie. Jeśli jednak jest taka możliwość, zalecałabym tego rodzaju rozwiązanie.W ten sposób możliwe będzie dostarczenie większej ilości energii bez uczucia ciężkości, spowodowanego dużą objętością posiłku.
Spośród produktów wchodzących w skład posiłku, warto wybierać produkty zdrowe, ale o dość wysokiej kaloryczności.
Jako źródło węglowodanów doskonale sprawdzi się biały ryż, makaron,ziemniaki, pieczywo jasne lub mieszane.
Z mięs należy wybierać głównie chude gatunki, natomiast warto wzbogacić dietę o tłuste ryby morskie, jajka, sery żółte i twarogowe, jogurty, mleko maślanki itp.
Głównych źródłem tłuszczu w diecie powinny być oleje roślinne.
Jako przekąski polecam koktajle mleczne ze zmiksowanych owoców z dużą ilością płatków owsianych, kukurydzianych i żytnich, orzechy, migdały, nasiona słonecznika, suszone owoce i pestki dyni.