Niepokojące zachowania u 14 miesiecznego dziecka

Martwi mnie zachowanie mojego 14 miesiecznego synka, a mianowicie bujanie sie oraz uderzanie plecami i tylem glowy o sofe( gdy siedzi na podlodze a za soba ma sofe buja sie w taki sposob, ze tak jakby uderza w nia tylem glowy), czesto jego zabawa polega na rzucaniu wszystkim, lubi krecic kolkami od autek i wpatrywac sie w dzialajaca pralke. Czy to wszystko jest normalne??

Witam. Prosze udać się na poczatek do pediatry. Tak przez internet trudno to ocenić czy syn zachowuje się całkiem normalnie a ma swoje jak każdy indywidualne "zwyczaje" czy też rozwija się jakaś choroba np autyzm bądź zespół aspergera. Dlatego należy podejść ze spokojem, nie przejmować się tymi opiniami w internecie o które Pani prosi a udac się na bezpośredni kontakt do specjalisty.
Magdalena Brabec

Podobne zachowania mogą zdarzać się u normalnie rozwijających się dzieci, mogą także znamionować pewne zaburzenia rozwojowe. Wiele zależy od kontekstu pojawiania się objawów oraz ogólnego rozwoju maluszka. Zalecałabym konsultacje u specjalisty diagnostyki dziecięcej lub psychologa dziecięcego, który w oparciu o szczegółowy wywiad rozwieje wątpliwości lub postawi diagnozę.