Nieregularne miesiączki: przyczyny

Witam. Niepokoi mnie pewna sytuacja. Biorę od pół roku tabletki Naraya i jak do tej pory odkąd je biorę nie miałam regularnych miesiączek. Ale przeważnie pierwszy dzień krwawienia pojawiał się dzień przed braniem ostatniej tabletki z opakowania albo 2, 3 dni po zakończeniu ich brania. A teraz okres dostałam w 13 dniu brania tabletek z opakowania. W międzyczasie brałam antybiotyk(5 dni) i dodatkowo zażywam Asequrelle. Czy powinnam się nie niepokoić? Czy to jednak nic takiego, czego powinnam się obawiać?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Krwawienia międzymiesiączkowe są najczęstszym działaniem niepożądanym tabletek antykoncepcyjnych.
Ze względu na stosowaną antybiotykoterapię istnieje możliwość osłabienia jego działania. Warto ponownie przeczytać ulotkę załączoną do opakowania w celu sprawdzenia interakcji obu preparatów. Większość antybiotyków obniża skuteczność tabletek dlatego wskazane jest stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia przez cały czas przyjmowania chemioterapetyku i kolejnych 7 dni. Jak rozumiem Pani nie zastosowała się do tej zasady. Stąd też można wysunąć wniosek, że plamienie spowodowane jest obniżeniem skuteczności preparatu. Z tego powodu radziłabym wykonać test ciążowy po 14 dniach od daty ostatniego zbliżenia.
Pozdrawiam.