Operacja wymiany kręgu - jakie mogą być powikłania?

Od lutego 2010 r odczuwam drętwienie i mrowienie rąk, dłoni i palców - czasami mocniej, czasam słabiej, albo wcale, ostatnio (od kilku dni mocno). To nie boli, tyle, że odczuwam dyskomfort. Oczywiście natychmiast udałem się do lekarza: ogólnego, potem neurologa, a kilka dni temu do neurochirurga (w międzyczasie zrobiono mi rezonans). Otóż neurochirurg po obejrzeniu wyników rezonansu stwierdził, że operacja jest konieczna, bo zwyrodnienia kręgosłupa naciskają na korzenie nerwowe nerwów do rąk i mam się na nią zdecydować, ale jak zaznaczył wielokrotnie - ja powinienem podjąć decyzję, bo mogą wystąpić powikłania. Jakie to powikłania? Jak często się zdarzają? Czy mogę być sparaliżowany od szyi w dół? Z drugiej strony jak czytam na forach to im wcześniej się zdecydować na operację, to lepiej. Mój neurochirurg powiedział, że w tej operacji usuną mi wadliwy C7 i wstawią mały implant. Jak długo będę "dochodził do siebie" po tej operacji; chodzenie w kołnierzu, pobyt w szpitalu, itp. A jak się nie zdecyduję na operację to te zwyrodnienia zniszczą mi połączenia nerowe od kręgosłupa do rąk? Tak czy inaczej może być źle. Przypominam sobie, że gdzieś z 6 - 8 lat temu zacząłem odczuwać mrowienie na przedramionach. Lekarz pierwszego kontaktu dał mi preparat witamin - drętwienie nie minęło po tym leku, ale jak zaczęły się wakacje to o nim ze szczęścia zapomniałem, no i wtedy drętwienie minęło. Gdybym wtedy dostał skierowanie do neurologa to może teraz byłoby inaczej.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wstępne wyniki leczenia z zastosowanie protez dysków szyjnych w Polsce są bardzo obiecujące, a odsetek powikłań niewielki. Do najczęstszych powikłań należy nawrót dolegliwości po leczeniu operacyjnym, przyczyną może być pozostałość dysku, zmiany na innym poziomie, blizna obejmująca korzeń, zmiany zapalne w obrębie trzonów kręgów. Po wszczepieniu zdarza się konflikt między korzeniem nerwu a protezą, co może dawać dolegliwości bólowe.

Ryzyko powikłań zależy między innymi od doświadczenia ośrodka neurochirurgicznego oraz operatora przeprowadzającego operację. Jak przy każdej operacji istnieje także ryzyko powikłań związanych ze znieczuleniem. Porażenie czterokończynowe po takiej operacji nie jest już standardowym ryzykiem wliczanym w operację - nie dysponuję danymi, czy takie powikłanie zdarzyło się w Polsce.

Natomiast nieleczona dyskopatia, gdzie doszło już do ucisku na korzenie nerwów - powoduje narastanie dolegliwości bólowych, czuciowych, a z czasem zanik mięśni. W razie ucisku na rdzeń kręgowy dochodzi do mielopatii. Po operacji pobyt w szpitalu może ograniczyć się do jednej doby obserwacji po znieczuleniu ogólnym. Całkowite dochodzenie do siebie trwa około 6 miesięcy, ale taki ostry okres pooperacyjny to 2-3 miesiące, kiedy może być zalecony kołnierz i szczególne uważany tryb życia. Ważna jest rehabilitacja, jako następny etap leczenia.

Trudno powiedzieć, co by było 6 lat temu, ponieważ nie każda dyskopatia kwalifikuje się do interwencji - większość leczy się objawowo, a przede wszystkim rehabilituje.

serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!