Opis makroskopowy usuniętego znamienia

Witam. Usunięto mi znamię barwnikowe: "Opis makroskopowy: plecy - znamię 0,5 cm; Rozpoznanie histopatologiczne: znamię brzeżne dysplastyczne usunięte w całości. S100( ),HMB45( ),p53( ),Ki67 dodatnie w około 50% komórek. Rozumiem, że znamię było potencjalnie niebezpieczne. Czy praktykuje się usuwaie blizny z wiekszym marginesem zdrowej tkanki? Po dzisiejszej wizycie u onkologa mam czekać na ewentualne pojawienie się zmian wokół blizny, co naturalnie bardzo mnie niepokoi. Pozdrawiam i dziękuję

Wycięcie blizny z większym marginesem praktykuje się w przypadku stwierdzenia nowotworu, którego u Pana nie wykryto. Białko Ki67 nie jest bezpośrednim dowodem na nowotwór, świadczy tylko o aktywności podziałów komórkowych i może być wykrywane np. w znamionach szybko rosnących, nie będących czerniakami. Zgodnie z zaleceniem onkologa proszę poprzestać na obserwacji blizny.