Opóźnienie miesiączki, wyciek z piersi a cukrzyca

witam, zaczne od początku - od 11 lat choruje na niezbyt wyrownana cukrzyce. 2 lata temu urodzilam dziecko, karmilam piersia do roku czasu-przestalam rok temu. od listopada mam problem z widzeniem-oct wykluczylo retinopatie, okulary nie pomagaja. od stycznia mam delikatne wycieki z piersi a ostatnie 2 cykle miesiaczkowe byly spoznione o 2 tyg. Dzisiaj wykonalam tsh (icd-9:l69) 1,260uIU/ml oraz prolaktyna z testem mct na czczo 144,3 mlU/I po 60 min 2422 a po 120 min 1685. Co oznacza taki wynik??

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, wynik wskazuje na podwyższone stężenie prolaktyny, które może wbyć przyczyną wycieku z piersi. Konieczne jest leczenie farmakologiczne.pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Podana objawy i wyniki badań nie są jednoznaczne. Należy wykluczyć mikrogruczolaka przysadki wykonując RM przysadki. Proszę koniecznie udać się do endokrynologa.

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych ale mało znanych i niedocenianych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli