Osobowość niedostosowana w wieku 18 lat

Witam, proszę o opinie na temat diagnozy: osobowość niedostosowana. Ktoś wszedł w posiadanie wyciągu historii choroby i wykorzystuje go szkodząc. W wieku 18 lat osoba ta zgłosiła się do szpitala , przebywała tam 2 tygodnie, nie było dalszego leczenia. Czy to jest choroba czy zaburzenie ? Czy w wieku 18 lat można postawić taka diagnozę? Proszę o rzetelną opinię lekarza psychiatrę i psychologa. Będę wdzięczna za udzielenie mi pomocy .

Dzień dobry!

Zaburzenia osobowości zazwyczaj diagnozuje się po 20 roku życia, zakładając, że wcześniej osobowość jeszcze kształtuje się, nie zakończył się proces dojrzewania psychofizycznego, ani nie doszło do całkowitego wejścia w samodzielne, dorosłe życie. Diagności chcą także uniknąć przedwczesnego "etykietowania" młodego człowieka. Nie mniej jednak już wcześniej - także u nastolatka - można zauważać pełny obraz zaburzeń osobowości i mieć bardzo prawdopodobne przypuszczenia, w jakim kierunku się rozwiną. Wspomina Pani jednak, że hospitalizacja tej osoby była jednorazowa, krótka. Z jakiego powodu trafiła do szpitala? Jakie były propozycje, sugestie, opinie zespołu leczącego? Z jakiego powodu nie było dalszego leczenia, opieki psychiatrycznej lub psychoterapii? Jeśli pobyt w szpitalu/ kontakt z psychiatrą jest jednorazowy, trudną o pewną diagnozę zaburzeń osobowości. Być może był to epizod innej choroby (np. depresji, zaburzeń lękowych) lub (bardzo często) szok posttraumatyczny - silna reakcja na wcześniejsze traumatyczne wydarzenie.

Pozdrawiam!

jest tu malo danych, i odp.czy mozna postawic diagnoze jest tu nie istotna. istotne jest jak sie bronic...a bronic sie nalezy....pod haslo "osobowosc niedostosowana" mozna wrzucic wszystko, czyli nic konkretnego...pytania jak osoba z ta diagnoza sie zmienila...dobry terapeuta lub coach pomoze nauczyc sie bronic.powodzenia.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza