Pępowina a zagrożenie dla ciąży

Dużo się naczytałam na temat okręcania dziecka się przez pępowinę i tragicznych historii z tym związanych, jestem w 24 tyg. ciąży i bardzo się tego boję jak często jest to spotykane i jak uchronić dziecko?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Bardzo często dzieci rodzą się z pępowiną owiniętą wokół szyi, lecz zwykle nie towarzyszą temu żadne negatywne konsekwencje. Proszę pamiętać, że w czasie porodu stan dziecka będzie monitorowany przy pomocy KTG, które rejestruje pracę jego serca. Jeżeli lekarze uznają, że dzieje się coś niepokojącego, to niezwłocznie podejmą decyzję o szybkim zakończeniu porodu, np. za pomocą cięcia cesarskiego, tak by bezpiecznie wydobyć dziecko.

Pozdrawiam serdecznie!