Podejrzenie choroby dwubiegunowej

Moja Żona ma prawdopodobnie chorobę dwubiegunową choć na razie stwierdzono depresję jak je odróżnić i jak mogę jej pomóc

Dzień dobry!

Nie jest możliwe postawienie diagnozy przez Internet. Żona powinna być pod opieką lekarza psychiatry, rozważyć farmakoterapię oraz równolegle podjąć psychoterapię.

Pozdrawiam!

Witam
Myślę, że powinien Pan pójść do lekarza psychiatry prowadzącego żonę i z nim porozmawiać o swoich niepokojach i wątpliwościach
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska kubiak

Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD) to występowanie epizodów depresji i manii, które przechodzą w siebie wzajemnie lub między epizodami występują okresy zdrowia - remisji. Aby rozpoznać CHAD niezbędne jest obserwowanie przynajmniej jednego epizodu depresji i jednego epizodu manii. Depresja to obniżenie nastroju, spadek napędu w tym upośledzenie zainteresowań i brak odczuwania radości. W manii obserwuje się u pacjenta nastrój wesołkowaty lub gniewny, przyspieszenie napędu i całkowity brak krytycyzmu. W manii charakterystyczne jest znaczne zmniejszenie potrzeby snu, odhamowanie na wielu poziomach i znaczne rozpędzenie z irytacją, że otoczenie nie nadąża. Podejmowane są przez pacjentów dramatycznie nieprzemyślane decyzje skutkujące w przyszłości katastrofalnymi skutkami. Depresja jest wręcz przeciwnym biegunem z zahamowaniem, przygnębieniem, brakiem radości, pesymistyczną interpretacją rzeczywistości i aktywnymi myślami rezygnacyjnymi. Stany wyżej opisane są skrajnie różne i trudno je pomylić. Zaznaczam na koniec, że CHAD wymaga intesywnego leczenia co daje szanse na znaczącą redukcje falowania nastroju i funkcjonowanie w pełni sprawne "zdrowe".