Podwyższona bilirubina i stosowanie leku Elicea

Dzień dobry. Od 2 miesięcy przyjmuje 10 mg leku Elicea na nerwicę lekową. Ze względu na powrót do leków po ok 6 miesiącach, wykonałam kontrolną morfologię i próby wątrobowe. Wyszła podwyższona bilirubina (2,3 mg/dl). Pozostałe wyniki badań są w normie. USG jamy brzusznej nie wykazało nieprawidłowości. Jednak ostatnio pojawiły się żółtawe luźne stolce.Ze względu na brak możliwości kontaktu z lekarzem,chciałam zapytać się czy podwyższona bilirubina i luźne stolce mogą być skutkiem ubocznym Elicea?

Podwyższona bilirubina nie jest stanem chorobowym samym w sobie ale może wskazywać na różne nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem organizmu. Może też być tak, że nie ma z nimi żadnego związku. Czasami jej poziom jest podwyższony przy obciążeniu wątroby np. długotrwałym przyjmowaniem leków.
Jeżeli chodzi o tabletki Elicea, to jednym ze skutków ubocznych mogą być luźne stolce. Sugerowałabym jednak kontakt z lekarzem, warto poinformować o dolegliwościach i wynikach badań również specjalistę, który przepisał Eliceę.

Pozdrawiam serdecznie.