Powiększone piersi u 15-latka

Witam serdecznie. Mam 15 lat, ważę 69 kg i mam 182 cm wzrostu. Niby nie mam nadwagi, lecz jednak mam niemałą oponkę i powiększone okolice piersi. Bardzo chciałbym stracić trochę brzucha i kilogramów, jednak mam bardzo słabą kondycję. Do niedawna nie mogłem robić brzuszków i pompek, teraz staram się codziennie ćwiczyć, zacząłem także biegać, lecz jak na razie nie widać efektów. Chciałbym prosić o pomoc w doborze jedzenia i po prostu, co robić, aby uzyskać dobrą wagę?

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Proponuję wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Ważne jest regularne spożywanie posiłków (najlepiej 5 dziennie), wybieranie pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudego nabiału oraz wzbogacanie codziennego jadłospisu w świeże warzywa i owoce. Spośród tłuszczów należy wybierać roślinne (oliwa z oliwek, oleje), najlepiej dodawane w postaci surowej do gotowych dań.
Jednocześnie należy unikać słodyczy, żywności przetworzonej, słodzonych napojów i żywności typu fast food. Są to źródła pustych kalorii nie niosące ze sobą żadnej wartości odżywczej.
Wskazane jest codzienne realizowanie aktywności fizycznej w postaci dowolnej formy sportu. Nie należy zrażać się niską kondycją, a systematycznie zwiększać intensywność ćwiczeń, rozpoczynając od mniejszego poziomu wysiłku.
Na efekty trzeba będzie jednak poczekać, dlatego proponuję uzbroić się w cierpliwość.
pozdrawiam i życzę powodzenia