Przeciwciała anty/Borelia

Witam, pod koniec kwietnia bieżącego roku, dzień po powrocie z Suwałk zauważyłam na swojej nodze kleszcza i natychmiast udałam się do szpitala, ponieważ był to mój pierwszy kontakt z kleszczem i bałam się sama tym zająć. Dostałam antybiotyk, którego nazwy niestety nie pamiętam i musiałam go stosować przez 3 dni. Nie mam żadnych objawów, które mogłyby świadczyć o chorobie.

Mam natomiast takie pytanie, czy w związku z tym że miałam kontakt z kleszczem, powinnam wykonać badanie na przeciwciała anty/Borelia, żeby całkowicie wykluczyć chorobę? Czy w celu wykrycia teraz istniejącej choroby bada się frakcje IGm cz IGg? I jaki oczywiście czas musi upłynąć od ugryzienia kleszcza do pojawienia się choroby, by wynik był prawdziwy? Z góry dziękuję za pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Potwierdzenie rozpoznania choroby wymaga wykonania badań laboratoryjnych.
Pewność co do zakażenia uzyskuje się po wykonaniu odpowiednich testów krwi.

Pierwszym etapem badania jest wykonanie testu na obecność przeciwciał klasy IgG i IgM w surowicy krwi. W przypadku uzyskania wątpliwego lub dodatniego wyniku zaleca się wykonanie badania metodą Western blot.

Jako pierwsze, świadczące o świeżym zakażeniu, pojawiają się przeciwciała klasy IgM. Ich obecność wykrywa się po ok 4 tygodniach i to właśnie w tym czasie należy przeprowadzić badanie.