Wyniki badań przeciwciał przeciwko Boreliozie

Witam! Miłam robioną punkcję i wykryto przeciwciała przeciwko Borelioza ssp. W klasie Igm ujemny. W klasie IgG dodatni. Test potwierdzony testem western blot, wykryto przeciwciała w klasie IgG przeciwko antygenom VIsE, p39, p30. Czy to oznacza że mam Boreliozę? Po tym badaniu miałam robione jeszcze jakieś badanie krwi w przychodni specjalistycznej jednak tego wyniku nie widziałam. Jednak lekarz powiedział że nie trzeba tu nic leczyć bo to stare i są jakieś przeciwciała. Dziękuję za odpowiedź.

Magdalena StusiĹska

Witaj,
taki wynik świadczy, że przeszłaś kiedyś chorobę- świadczy o tym obecność przeciwciał IgM i IgG. W przypadku świeżej choroby przeciwciała występują tylko w klasie IgM.
Ponieważ przeciwciała utrzymują się bardzo długo w organizmie nie zaleca się wprowadzania leczenia na podstawie tylko wyników badań laboratoryjnych- leczymy dopiero w przypadku kiedy występują objawy.