Przyspieszone bicie serca a Primacor

Witam Mam  66 lat. Od trzech lat lecze się regularnie u kardiologa z powodu nadciśnienia . Ostatnio mój  kardiolog przepisał mi lek primacor ,Od jakiegoś czasu mam  też przyśpieszone bicie serca nawet z tego powodu trafiłam do szpitala w.w problemem (Lekarz stwierdził blok serca ). Chciałam się spytac czy to może być spowodowane ze biorę ten lek. Czy można go odstawić ? Słyszałam ze takich leków nie można odstawić od razu ale  trzeba to robić stopniowo. Prosiłabym dlatego aby ktoś mi wytłumaczyl jak powinnam to zrobić prawidłowo. Serdecznie pozdrawiam i czekam na odpowiedz za którą z góry dziekuje.

Witam serdecznie.
Przyjmowany przez Panią lek może powodować epizodu szybszego bicia serca. Tego typu preparaty nie powinny być jednak odstawiane na własną rękę, Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu bezpośredniego badania zdecyduje o dalszym postępowaniu. Być może konieczne będzie dołączenie leku kontrolującego częstość pracy serca.

Magdalena Mroczek

Primakor czyli lerkanidypina jest to tzw. bloker kanałów wapniowych, który oddziałuje na mięśniówkę naczyń, sprzyja ich rozszerzeniu i zmniejsza opór naczyniowy. Wszystko to odbywa się poprzez blokadę napływu jonów wapnia do wnętrza komórek. Primakor nie zmniejsza ani nie zwiększa siły skurczu mięśnia sercowego, ponieważ działa jedynie na naczynia obwodowe. Zaleca się przyjmowanie preparatu 1 raz na dobę. Szczyt działania leku występuje w 90-180 minut po przyjęciu doustnym. Zalecana dawka to 10 mg na dobę. Dawkę można zwiększyć do 20 mg na dobę.

Primakor może wpływać rytm serca w niektórych przypadkach i dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność u osób, u których występuje zespół chorego węzła zatokowego (przy braku wszczepionego stymulatora). Lek może wywierać różne działania niepożądane. Do tych które występują najczęściej należy: Niezbyt często możliwe: bólezawroty głowy, obrzęki obwodowe, zwiększenie częstotliwości rytmu serca (tachykardia), uczucie kołatania serca oraz uderzenia gorąca połączone z nagłym zaczerwienieniem twarzy.

Co do odstawiania leku to jak najbardziej można go w takim wypadku zamienić na inny preparat czyli lek należący do innej grupy. Musi się to jednak wszystko odbywać pod ścisłym nadzorem lekarza, który przepisał lek. W tym czasie ciśnienia krwi należy notować w przygotowanym specjalnie do tego celu notesiku, dzienniczku. ciężko powiedzieć jaką przyjmuje obecnie Pani dawkę leku, zazwyczaj leki odstawia się stopniowo, powoli zmniejszając dawkę. Decyzja należy w tym przypadku do lekarza, który się Panią opiekuje. Proszę pamiętać, że leczeniem nadciśnienia nie musi zajmować się koniecznie kardiolog. Może też to zrobić lekarz rodzinny, dlatego może się Pani do niego zwrócić, jeśli na wizytę u kardiologa będzie Pani musiała czekać zbyt długo.